Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się tomografię plamki żółtej?

W jakim celu wykonuje się tomografię plamki żółtej?

Tomografia plamki żółtej to badanie, które pozwala na dokładne zbadanie struktury siatkówki oka, a w szczególności jej centralnej części – plamki żółtej. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na wykrycie wielu schorzeń oczu, takich jak np. zwyrodnienie plamki żółtej czy obrzęk siatkówki. W ostatnich latach tomografia plamki żółtej zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją precyzję i bezpieczeństwo dla pacjenta. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego badania oraz jego zastosowań.

Jakie schorzenia można wykryć dzięki tomografii plamki żółtej?

Tomografia plamki żółtej jest wykorzystywana przede wszystkim do diagnostyki różnych schorzeń siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy odwarstwienie siatkówki. Dzięki temu badaniu można również ocenić stan naczyń krwionośnych siatkówki oraz wykryć ewentualne zmiany patologiczne, takie jak krwotoki czy nowotwory. Tomografia jest także pomocna w monitorowaniu przebiegu leczenia i ocenie skuteczności terapii. Warto dodać, że tomografia plamki żółtej pozwala również na wykrycie zmian w obrębie nerwu wzrokowego, co może być istotne w diagnostyce chorób neurologicznych.

Tomografia plamki żółtej to badanie nieinwazyjne, które nie powoduje bólu ani dyskomfortu dla pacjenta. Przed przystąpieniem do badania oko jest znieczulane kroplami, a następnie pacjent umieszcza głowę na specjalnym podparciu. Tomograf emituje nieszkodliwe dla oka promienie świetlne, które przenikają przez warstwy siatkówki i są odbierane przez czujniki aparatu. Cały proces trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

Kiedy warto wykonać tomografię plamki żółtej?

Tomografia plamki żółtej jest zalecana przede wszystkim osobom, które mają predyspozycje genetyczne do rozwoju schorzeń siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa. Badanie to jest również wskazane dla osób z wysokim ryzykiem wystąpienia tych schorzeń, np. osób starszych, palących papierosy czy cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Tomografia może być również wykonana w przypadku podejrzenia schorzeń siatkówki u osób z objawami takimi jak pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie obrazu czy pojawienie się ciemnych plam w polu widzenia.