Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wykonuje się toczenie tarcz?

W jaki sposób wykonuje się toczenie tarcz?

Toczenie tarcz hamulcowych to proces, który może znacząco wpłynąć na poprawę działania układu hamulcowego w samochodzie. Właściwie wykonane toczenie tarcz zapewnia równomierne rozłożenie sił hamujących, co przekłada się na lepszą przyczepność pojazdu do nawierzchni oraz mniejsze zużycie klocków hamulcowych. Zrozumienie, jak przebiega ten proces oraz jakie są jego zalety, może pomóc kierowcom w utrzymaniu swoich pojazdów w optymalnym stanie technicznym.

Proces toczenia tarcz hamulcowych

Toczenie tarcz polega na precyzyjnym obrabianiu ich powierzchni za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak tokarka do tarcz hamulcowych. Na początek, mechanik dokonuje demontażu koła i sprawdza stan tarczy – jeśli jest ona zbyt cienka lub posiada głębokie rysy, może być konieczna jej wymiana. Następnie tarcza jest mocowana na tokarce, która pozwala na równoczesne obrabianie obu stron tarczy. Obróbka odbywa się poprzez usuwanie niewielkich warstw materiału z powierzchni tarczy, co prowadzi do uzyskania idealnie płaskiej i gładkiej powierzchni.

Kiedy warto wykonać toczenie tarcz hamulcowych?

Toczenie tarcz w woj. łódzkim i nie tylko jest zalecane w sytuacjach, gdy występują problemy z układem hamulcowym, takie jak drżenie kierownicy podczas hamowania, nierównomierne zużycie klocków czy nadmierne hałasy. Ponadto, warto rozważyć wykonanie tego zabiegu w ramach profilaktyki, na przykład podczas wymiany klocków hamulcowych. Warto jednak pamiętać, że toczenie tarcz nie zawsze jest możliwe – jeśli ich grubość jest mniejsza niż dopuszczalna wartość, konieczna będzie wymiana na nowe.

Zalety toczenia tarcz hamulcowych

Jedną z głównych zalet toczenia tarcz hamulcowych jest poprawa działania układu hamulcowego. Dzięki idealnie płaskiej powierzchni tarcz, siły hamujące są równomiernie rozłożone na całej powierzchni klocków, co przekłada się na skuteczniejsze i bardziej precyzyjne hamowanie. Ponadto, toczenie tarcz może przyczynić się do wydłużenia żywotności klocków hamulcowych oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych niesprawnym układem hamulcowym.