Artykuł sponsorowany

W jaki sposób odbywa się usuwanie modzeli?

W jaki sposób odbywa się usuwanie modzeli?

Modzele to nieestetyczne zmiany skórne, które mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Chociaż zazwyczaj są one niegroźne, wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych lub w przypadku, gdy powodują dyskomfort. W niniejszym artykule omówimy cztery różne metody usuwania modzeli, ich zalety oraz potencjalne ryzyko.

Krioterapia – zamrażanie modzeli

Jedną z najpopularniejszych metod usuwania modzeli jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Podczas zabiegu lekarz aplikuje na modzel substancję o bardzo niskiej temperaturze, co powoduje zamrożenie i zniszczenie komórek. Zabieg jest szybki i zwykle nie wymaga znieczulenia. Po kilku dniach modzel odpada, a miejsce po nim goi się w ciągu kilku tygodni. Krioterapia jest skuteczna w większości przypadków, ale może być konieczne powtórzenie zabiegu, jeśli modzel nie zostanie całkowicie usunięty za pierwszym razem. Należy również pamiętać o możliwym ryzyku wystąpienia przebarwień czy blizn po zabiegu.

Laseroterapia – usuwanie modzeli za pomocą lasera

Zabieg laserowy to kolejna metoda usuwania modzeli w Warszawie, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją precyzję i minimalne ryzyko powikłań. Podczas zabiegu lekarz używa lasera o określonej długości fali, który pochłaniany jest przez melaninę zawartą w modzelu. W wyniku tego procesu dochodzi do zniszczenia zmiany skórnej, a zdrowa tkanka wokół niej pozostaje nienaruszona. Laseroterapia jest szczególnie polecana w przypadku modzeli umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach oraz tych o nieregularnym kształcie. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe przeciwwskazania, takie jak ciąża czy stosowanie niektórych leków.

Wycinanie chirurgiczne – tradycyjna metoda usuwania modzeli

Ostatnią z omawianych metod jest wycinanie chirurgiczne modzela, które polega na usunięciu zmiany skórnej za pomocą skalpela. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu konieczne jest założenie szwów. Wycinanie chirurgiczne jest najbardziej inwazyjną metodą usuwania modzeli, ale jednocześnie daje największą pewność co do całkowitego usunięcia zmiany. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu może pozostać widoczna blizna. Warto również zwrócić uwagę na konieczność odpowiedniej pielęgnacji rany oraz ryzyko infekcji czy krwawienia po zabiegu.