Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można odświeżyć okna drewniane?

W jaki sposób można odświeżyć okna drewniane?

Drewniane okna są nie tylko estetyczne, ale także trwałe i ekologiczne. Jednak z czasem mogą stracić swój dawny blask, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je odświeżyć. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych metod na przywrócenie drewnianym oknom ich dawnej świetności.

Przeczytaj również: Nowoczesne okna - wybierz dobrze!

Jak odnowić okna z drewna? Krok po kroku

Pierwszym krokiem w odświeżaniu drewnianych okien jest ich dokładne czyszczenie. Należy oczyścić ramy okienne oraz szyby z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń, używając do tego miękkiej szmatki lub gąbki oraz łagodnego środka czyszczącego. Warto również sprawdzić stan uszczelek i ewentualnie wymienić je na nowe. Po umyciu okien, konieczne jest ich osuszenie. Następnie należy zabezpieczyć drewno impregnatem lub specjalnym olejem do drewna, który zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Jeśli farba na oknach drewnianych w Ełku czy innym mieście zaczyna się łuszczyć lub pękać, konieczne jest jej usunięcie i nałożenie nowej warstwy. Aby to zrobić, należy użyć szpachli, papieru ściernego lub specjalnego preparatu do usuwania farby. Ważne jest, aby przygotować powierzchnię drewna do malowania, czyli dokładnie oczyścić ją z resztek starej farby i wygładzić wszelkie nierówności. W przypadku większych uszkodzeń drewna, można zastosować szpachlówkę do wypełnienia ubytków.

Kiedy okna są już czyste i przygotowane, można przystąpić do malowania. Wybór odpowiedniej farby czy lakieru jest kluczowy dla trwałości i estetyki drewnianych okien. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które będą odporne na promieniowanie UV, wilgoć oraz zmiany temperatur. Przed nałożeniem farby czy lakieru, warto zastosować grunt, który poprawi działanie środka ochronnego. Malowanie najlepiej wykonać pędzlem, starając się nałożyć równomierną warstwę produktu na całą powierzchnię ramy okiennej. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, można nałożyć drugą dla lepszego efektu.

Aby drewniane okna długo wyglądały estetycznie i spełniały swoje funkcje, warto dbać o nie regularnie. Przynajmniej raz w roku warto sprawdzić stan okien, oczyścić je z kurzu i brudu oraz sprawdzić stan uszczelek. W razie potrzeby, można również nałożyć kolejną warstwę impregnatu czy oleju do drewna. Regularna konserwacja pozwoli uniknąć większych problemów związanych z utratą szczelności czy wyglądem drewnianych okien, a także przedłuży ich żywotność.