Artykuł sponsorowany

Nowoczesne okna - wybierz dobrze!

Nowoczesne okna - wybierz dobrze!

Nowoczesne okna to nie tylko estetyczny wygląd, ale także wysoka funkcjonalność i energooszczędność. Wybierając okna do swojego domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które wpłyną na komfort użytkowania oraz obniżenie kosztów eksploatacji. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowoczesnych okien.

Materiały stosowane w produkcji okien

Jednym z najważniejszych aspektów są materiały użyte do produkcji okien. Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje okien - drewniane, aluminiowe oraz PCV. Okna drewniane charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną oraz dźwiękochłonnością, a także naturalnym wyglądem. Okna aluminiowe są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednak ich izolacyjność termiczna jest niższa niż w przypadku okien drewnianych. Okna PCV to najpopularniejszy wybór ze względu na stosunkowo niską cenę, dobrą izolacyjność termiczną i dźwiękochłonność oraz łatwość utrzymania czystości. Jeśli chodzi o wytrzymałe okna, producent taki jak Sapor oferuje produkty najwyższej klasy.

Parametry techniczne nowoczesnych okien

Wybierając nowoczesne okna, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikania ciepła (Uw) oraz izolacyjność akustyczną (Rw). Im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacyjność termiczna okna, co przekłada się na mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania. Warto wybierać okna z wartością Uw poniżej 0,9 W/(m²K) dla osiągnięcia wysokiej energooszczędności. Izolacyjność akustyczna określana jest przez współczynnik Rw, który mówi o zdolności okna do tłumienia hałasu zewnętrznego. Im wyższy Rw, tym lepsza izolacja akustyczna - wartość powyżej 30 dB jest uważana za dobrą.

Systemy otwierania i zabezpieczeń

Nowoczesne okna oferują różne systemy otwierania, które wpływają na komfort użytkowania. Najpopularniejsze są okna uchylno-przesuwne, które pozwalają na regulację szerokości szczeliny otwarcia oraz łatwe przesuwanie skrzydła. Inne systemy to okna obrotowe, uchylno-obrotowe oraz harmonijkowe. Ważnym aspektem jest także zabezpieczenie antywłamaniowe - warto wybrać okna z klamkami z blokadą oraz specjalnymi wkładkami antywłamaniowymi, które utrudnią włamanie do mieszkania.