Artykuł sponsorowany

Notariusz a cennik usług. Co warto wiedzieć?

Notariusz a cennik usług. Co warto wiedzieć?

Wybór odpowiedniego notariusza to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy zależy nam na korzystnych cenach za świadczone usługi. Warto jednak pamiętać, że notariusz to osoba zaufania publicznego, która gwarantuje legalność i bezpieczeństwo naszych transakcji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług notarialnych, warto poznać cennik oraz jakie czynniki wpływają na koszt poszczególnych czynności.

Przeczytaj również: Czym jest notarialne poświadczenie podpisu?

Czym są opłaty notarialne i jak są ustalane?

Opłaty notarialne to koszty związane z czynnościami notarialnymi, które są pobierane przez notariusza jako wynagrodzenie za jego pracę. W Polsce opłaty notarialne są regulowane przez ustawę o notariacie oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie taksy notarialnej. Opłaty te są ustalane na podstawie wartości przedmiotu czynności, a ich wysokość jest z góry określona przez przepisy prawa.

Przeczytaj również: Kancelaria notarialna - podejmij rozsądny wybór

Wysokość opłat notarialnych zależy od wartości przedmiotu czynności, czyli np. wartości nieruchomości lub przenoszonego prawa własności. Im wyższa wartość przedmiotu czynności, tym większe opłaty notarialne. Warto jednak zwrócić uwagę, że notariusz ma prawo obniżyć opłatę notarialną, jeśli uzna to za uzasadnione. Obniżka może wynieść nawet 50% wartości taksy notarialnej.

Oprócz opłat notarialnych, klient musi również liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z czynnościami notarialnymi. Słowem, zależność notariusz a cennik w Lublinie czy innym mieście może być różna. Do takich opłat należy np. opłata za sporządzenie projektu aktu notarialnego, opłata za doręczenie dokumentów czy opłata za przechowywanie dokumentów w kancelarii notarialnej. Ponadto, w przypadku niektórych czynności, jak np. zakup nieruchomości, klient musi uiścić również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Warto pamiętać, że choć opłaty notarialne są regulowane przez prawo, to cennik usług może się różnić między poszczególnymi kancelariami notarialnymi. Dlatego warto porównać oferty kilku notariuszy, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie propozycję. Warto również pamiętać o możliwości negocjacji ceny usług. Niektórzy notariusze mogą być otwarci na obniżenie swojego wynagrodzenia, szczególnie gdy wartość przedmiotu czynności jest wysoka.