Artykuł sponsorowany

Na czym polega kinezyterapia?

Na czym polega kinezyterapia?

Kinezyterapia to coraz bardziej popularna metoda leczenia, która wykorzystuje ruch jako główny środek terapeutyczny. Dzięki niej pacjenci mogą skutecznie radzić sobie z bólem, poprawiać swoją sprawność fizyczną oraz przywracać utracone funkcje organizmu. W Polsce coraz więcej osób korzysta z tej formy rehabilitacji, zarówno w ramach prywatnych wizyt, jak i na oddziałach rehabilitacyjnych szpitali. Poznajmy bliżej tę innowacyjną metodę leczenia, jej rodzaje oraz zastosowanie w praktyce.

Rodzaje kinezyterapii

Kinezyterapia dzieli się na kilka rodzajów, które można dostosować do potrzeb i możliwości pacjenta. Pierwszym z nich jest kinezyterapia bierna, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń przez terapeutę przy minimalnym zaangażowaniu pacjenta. Jest to szczególnie ważne u osób osłabionych, które nie są w stanie samodzielnie wykonać ruchów. Kolejnym rodzajem jest kinezyterapia czynna, gdzie pacjent samodzielnie wykonuje ćwiczenia pod kontrolą specjalisty. Wyróżniamy także kinezyterapię oporową, w której stosuje się dodatkowe obciążenia lub opory w celu zwiększenia efektywności ćwiczeń. Na koniec warto wspomnieć o kinezyterapii wodnej, wykorzystującej unikalne właściwości wody do terapii ruchowej.

Zastosowanie kinezyterapii

Kinezyterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Przede wszystkim jest stosowana w rehabilitacji po urazach, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia. Dzięki niej pacjenci mogą szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Kinezyterapia jest również stosowana w leczeniu chorób układu kostno-stawowego, takich jak artretyzm czy osteoporoza, a także w przypadku problemów z układem nerwowym, na przykład po udarze mózgu. Ponadto, metoda ta pomaga osobom z zaburzeniami równowagi, niewydolnością krążenia oraz przewlekłymi bólami mięśni i stawów.

Korzyści płynące z kinezyterapii

Kinezyterapia przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia pacjentów. Po pierwsze, pomaga w redukcji bólu, który często towarzyszy urazom czy chorobom układu ruchu. Dzięki regularnym ćwiczeniom możliwe jest także poprawienie siły mięśniowej, elastyczności stawów oraz ogólnej sprawności fizycznej. Kinezyterapia wpływa również na poprawę krążenia, co może być szczególnie ważne u osób z niewydolnością serca czy zaburzeniami układu krążenia. Ponadto, zajęcia te uczą pacjentów prawidłowych wzorców ruchowych, co pozwala uniknąć nawrotów dolegliwości oraz przeciwdziałać powstawaniu nowych schorzeń.