Artykuł sponsorowany

Koszty instalacji pomp ciepła. Co musisz wiedzieć?

Koszty instalacji pomp ciepła. Co musisz wiedzieć?

Rosnące zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na instalację pomp ciepła w swoich domach. Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które pozwalają na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody. Warto jednak zwrócić uwagę na koszty związane z ich montażem i eksploatacją. W tym artykule dowiesz się, jakie są koszty instalacji pomp ciepła oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Przeczytaj również: Czy montaż pompy ciepła zawsze się opłaca?

Ile kosztuje instalacja i eksploatacja pomp ciepła?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które można podzielić ze względu na źródło energii oraz sposób jej przekazywania do systemu grzewczego. Najpopularniejsze są pompy powietrzno-wodne, które wykorzystują energię zawartą w powietrzu atmosferycznym. Inne rodzaje to pompy gruntowe (korzystające z energii zgromadzonej w gruncie) oraz pompy wodne (wykorzystujące energię wód gruntowych). Przy wyborze rodzaju pompy ciepła warto kierować się dostępnością źródła energii oraz potrzebami energetycznymi budynku.

Przeczytaj również: Jakie znaczenie mają prawidłowo wykonane odwierty pod pompy ciepła?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj urządzenia, jego moc, wydajność oraz dodatkowe funkcje. Pompy powietrzno-wodne są najtańszą opcją, z cenami zaczynającymi się od około 15 000 złotych za urządzenie o mocy 6 kW. Gruntowe i wodne pompy ciepła w woj. śląskim i nie tylko są droższe, ale również bardziej wydajne. Ich ceny zaczynają się od około 30 000 złotych. Do kosztów zakupu należy doliczyć także koszty montażu, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania instalacji.

Koszty eksploatacji pomp ciepła są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły na paliwo stałe czy gazowe. Pompy ciepła zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Warto jednak pamiętać o konieczności regularnego serwisowania urządzeń, co generuje dodatkowe koszty. Przeglądy techniczne powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku, a ich koszt może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju pompy ciepła i zakresu usług.