Artykuł sponsorowany

Kamień na elewacje. Rodzaje i charakterystyka

Kamień na elewacje. Rodzaje i charakterystyka

Kamień na elewacje to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Jego naturalne piękno, trwałość oraz odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że jest idealnym materiałem do wykończenia zewnętrznych ścian budynków. W Polsce dostępne są różne rodzaje kamienia, które można zastosować na elewacjach, a każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości i charakterystykę.

Rodzaje kamienia stosowanego na elewacje

Wśród kamieni wykorzystywanych na elewacje wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów. Do najpopularniejszych należą granit, piaskowiec, marmur, trawertyn oraz łupki. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy, które wpływają na ostateczny efekt estetyczny oraz funkcjonalność elewacji.

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni występujących w przyrodzie. Jego wysoka twardość sprawia, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Elewacje wykonane z granitu są trwałe i nie wymagają częstego konserwowania. Ponadto, granit występuje w wielu kolorach i odcieniach, co pozwala na uzyskanie interesujących efektów wizualnych.

Piaskowiec to kolejny popularny kamień stosowany na elewacje. Jest to materiał nieco miękki, ale jednocześnie bardzo łatwy w obróbce. Dzięki temu można uzyskać różnorodne formy i kształty, co sprawia, że elewacje z piaskowca mają unikalny charakter. Ponadto, ten kamień na elewacje posiada ciepłe barwy, które doskonale wpisują się w naturalne otoczenie.

Marmur to kamień kojarzony z luksusem i elegancją. Jego wyjątkowe właściwości estetyczne sprawiają, że jest chętnie wybierany do wykończenia elewacji prestiżowych obiektów. Marmur występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a jego powierzchnia może być polerowana lub szlifowana. Warto jednak pamiętać, że marmur jest kamieniem dość kruchym i może wymagać dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Trawertyn to kamień o porowatej strukturze, który nadaje elewacjom oryginalnego wyglądu. Może występować w różnych kolorach, a jego powierzchnia może być gładka lub chropowata. Łupki natomiast są kamieniami o ciekawej strukturze warstwowej, która pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu. Łupki występują w wielu odcieniach, a ich powierzchnia może być gładka lub fakturowana.