Artykuł sponsorowany

Jakie są różne rodzaje kartonów dostępnych na rynku?

Jakie są różne rodzaje kartonów dostępnych na rynku?

Karton to nieodłączny element opakowań, który odgrywa kluczową rolę w ochronie produktów przed uszkodzeniami czy zanieczyszczeniami. W zależności od potrzeb, istnieje wiele rodzajów kartonów dostępnych na rynku, które różnią się między sobą konstrukcją, grubością czy wytrzymałością. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom kartonów, takim jak kartony klapowe czy fasonowe, oraz ich zastosowaniom.

Kartony klapowe - podstawowy wybór w przemyśle opakowaniowym

Kartony klapowe to najbardziej powszechny rodzaj kartonów, który można spotkać na rynku. Są one wykonane z tektury falistej lub litej i składają się z dwóch większych klap oraz dwóch mniejszych, które po złożeniu tworzą zamknięte opakowanie. Dzięki swojej prostej konstrukcji oraz łatwości montażu, kartony klapowe cieszą się dużym uznaniem w przemyśle opakowaniowym.

Jedną z głównych zalet takich kartonów z Legnicy jest ich uniwersalność. Mogą być one stosowane do pakowania różnorodnych produktów o różnych gabarytach i wagach. Dodatkowo, tektura falista, z której są wykonane, zapewnia doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak wstrząsy czy uderzenia. W związku z tym kartony klapowe są często wykorzystywane do przewozu towarów na dużą odległość. Kartony klapowe można także łatwo spersonalizować, nadrukowując na nich logo firmy czy informacje o produkcie. Pozwala to na wzmocnienie wizerunku marki oraz ułatwienie identyfikacji towarów. 

Fasonowe kartony - idealne rozwiązanie dla nietypowych kształtów

Kartony fasonowe to specjalistyczne opakowania, które są projektowane i wycinane na miarę, aby idealnie dopasować się do kształtu i wymiarów danego produktu. Dzięki temu zapewniają one wyjątkowo dokładne i bezpieczne opakowanie, co jest szczególnie istotne w przypadku delikatnych czy nietypowych przedmiotów. W przeciwieństwie do kartonów klapowych, kartony fasonowe charakteryzują się bardziej złożoną konstrukcją oraz precyzyjnym wykonaniem. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak tektura lita, falista czy mikrofala. W związku z tym są one odpowiednie do pakowania produktów o różnych właściwościach, takich jak żywność, kosmetyki czy elektronika.

Kartony fasonowe pozwalają również na większą swobodę w kwestii projektowania opakowań. Dzięki możliwościom druku cyfrowego czy fleksograficznego, można na nich umieścić atrakcyjne grafiki czy informacje o produkcie. Ponadto, kartony fasonowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak okienka czy uchwyty, które ułatwiają prezentację towaru oraz jego transport.