Artykuł sponsorowany

Jakie drewno najlepiej nadaje się na opał?

Jakie drewno najlepiej nadaje się na opał?

Zimą, gdy temperatura spada, wielu z nas szuka najlepszego drewna opałowego, aby ogrzać swoje domy. Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowy dla efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Warto zatem poznać, jakie rodzaje drewna są najlepsze na opał i jakie cechy powinno mieć dobre drewno opałowe.

Wartość energetyczna drewna - czym się kierować

Wartość energetyczna drewna, czyli ilość energii, którą można uzyskać z jego spalania, jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru drewna opałowego. Im wyższa wartość energetyczna, tym więcej ciepła uzyskamy z danego rodzaju drewna. Najlepsze drewno opałowe powinno mieć wysoką wartość energetyczną, ale także dobrą cenę w stosunku do ilości dostarczanego ciepła. Wśród najbardziej wartościowych energetycznie gatunków drewna znajdują się dąb, buk, grab czy jesion.

Wilgotność drewna - klucz do efektywnego spalania

Wilgotność drewna ma ogromny wpływ na jakość spalania oraz ilość emitowanych szkodliwych substancji. Dobre drewno opałowe w Zawierciu powinno być odpowiednio wysuszone, co oznacza, że jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Drewno o niższej wilgotności spala się lepiej, daje więcej ciepła i emituje mniej szkodliwych substancji. Aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności, drewno należy sezonować przez co najmniej 2 lata w suchym i przewiewnym miejscu.

Twardość drewna - wpływ na czas spalania

Twardość drewna wpływa na czas spalania oraz ilość generowanego ciepła. Twardsze drewno, takie jak dąb czy buk, spala się wolniej i daje więcej ciepła niż miękkie drewno, np. sosna czy świerk. Dlatego też najlepsze drewno opałowe to takie, które jest twarde i ma wysoką wartość energetyczną. Warto jednak pamiętać, że twardsze drewno jest również trudniejsze w obróbce, dlatego warto zainwestować w odpowiednie narzędzia do cięcia i rozłupywania drewna.

Ekologiczne aspekty wyboru drewna opałowego

Ostatnim, ale równie ważnym kryterium wyboru drewna opałowego są jego aspekty ekologiczne. Dobre drewno opałowe powinno pochodzić z legalnych źródeł oraz być pozyskiwane w sposób zrównoważony. Wybierając drewno opałowe z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), mamy pewność, że pochodzi ono z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Ponadto warto wybierać lokalne źródła drewna, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla związanej z transportem.