Artykuł sponsorowany

Jakie badania są wykonywane w gabinecie neurologa?

Jakie badania są wykonywane w gabinecie neurologa?

Wizyta u neurologa może być konieczna z różnych powodów, takich jak bóle głowy, drętwienie kończyn czy problemy z równowagą. Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego, a w swoim gabinecie wykonuje szereg badań, które pomagają w postawieniu właściwej diagnozy. W trakcie wizyty pacjent może zostać poddany różnym testom, które sprawdzają funkcjonowanie układu nerwowego oraz wykrywają ewentualne nieprawidłowości.

Jakie są podstawowe badanie neurologiczne?

Podstawowym badaniem wykonywanym przez neurologa jest badanie, które pozwala na ocenę ogólnego stanu układu nerwowego pacjenta. W jego trakcie lekarz ocenia m.in. postawę ciała, chód, równowagę oraz koordynację ruchową. Ponadto sprawdza siłę mięśniową, odruchy skórne i ścięgniste oraz czucie powierzchowne i głębokie. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wyniki pozwalają na wykrycie ewentualnych zaburzeń neurologicznych.

Elektroencefalografia to badanie wykonywane w gabinecie neurologa w Poznaniu i nie tylko mające na celu zarejestrowanie aktywności elektrycznej mózgu. Wykorzystuje się je w diagnostyce różnych zaburzeń, takich jak padaczka, stany śpiączkowe czy encefalopatie. Podczas badania na głowie pacjenta umieszcza się elektrody, które przekazują sygnały do specjalistycznego sprzętu. EEG jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które pozwala na ocenę funkcjonowania mózgu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego pracy.

Elektromiografia to badanie mające na celu ocenę funkcjonowania mięśni i nerwów obwodowych. Wykorzystuje się je w diagnostyce różnych chorób neurologicznych, takich jak miopatie, neuropatie czy zespoły korzeniowe. Podczas badania lekarz wprowadza do mięśnia cienkie igły-elektrody, które rejestrują aktywność elektryczną mięśni. EMG jest minimalnie inwazyjnym badaniem, jednak może być nieco nieprzyjemne dla pacjenta. Wyniki tego testu pozwalają na ocenę stanu mięśni oraz nerwów i wykrycie ewentualnych zaburzeń.

W diagnostyce chorób układu nerwowego często wykorzystuje się również zaawansowane badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) oraz tomografia komputerowa (CT). Pozwalają one na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur mózgu i rdzenia kręgowego, co jest niezbędne w przypadku podejrzenia guzów, krwawień czy zmian zapalnych. Obie metody są nieinwazyjne i bezbolesne, jednak wymagają specjalistycznego sprzętu oraz personelu.