Artykuł sponsorowany

Jak zgłosić przestępstwo do organów ścigania?

Jak zgłosić przestępstwo do organów ścigania?

Przestępstwo to czyn zabroniony przez prawo, za który grozi kara. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, ważne jest zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom ścigania. Warto wiedzieć, jakie są procedury i jak się przygotować do takiego zgłoszenia. 

Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do kancelarii adwokackiej?

Zgłoszenie przestępstwa

Zgłoszenie przestępstwa można dokonać na kilka sposobów. Najczęściej odbywa się to poprzez osobiste zgłoszenie na komisariacie Policji lub Prokuraturze. Można również zgłosić przestępstwo telefonicznie, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio na numer komisariatu. Warto pamiętać, że zgłoszenie można złożyć również anonimowo, jednak wtedy organy ścigania mogą nie być w stanie skontaktować się ze zgłaszającym w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Przeczytaj również: W czym pomoże Ci adwokat od prawa gospodarczego?

Gromadzenie dowodów

Przed zgłoszeniem przestępstwa warto zebrać wszelkie dostępne dowody, które mogą pomóc w jego wykryciu. Mogą to być zdjęcia, nagrania, zeznania świadków czy inne materiały, które mogą być istotne dla sprawy. W przypadku przestępstw internetowych warto zrobić zrzuty ekranu lub zachować korespondencję e-mailową. Ważne jest jednak, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo podczas zbierania dowodów – w razie wątpliwości warto skonsultować się z kancelarią adwokacką w Warszawie.

Przeczytaj również: Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Przygotowanie do zgłoszenia

Warto przygotować się do zgłoszenia przestępstwa, spisując wszystkie istotne informacje. Należy opisać dokładnie okoliczności zdarzenia, miejsce, czas oraz osoby zaangażowane. Wskazane jest również przygotowanie informacji na temat ewentualnych świadków oraz ich danych kontaktowych. Przy zgłoszeniu przestępstwa należy również podać swoje dane osobowe oraz kontaktowe – chyba że zgłaszamy przestępstwo anonimowo.

Procedura zgłoszenia i dalsze działania

Podczas zgłoszenia przestępstwa organy ścigania mogą poprosić o złożenie pisemnego oświadczenia lub zeznań. Warto pamiętać, że można poprosić o obecność adwokata lub radcy prawnego podczas składania zeznań – szczególnie jeśli czujemy się zagrożeni lub mamy obawy co do swojej bezpieczeństwa. Po zgłoszeniu przestępstwa organy ścigania podejmują decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego. W trakcie tego procesu może być konieczne udzielenie dodatkowych informacji lub zeznań, dlatego warto utrzymywać kontakt z prowadzącym sprawę funkcjonariuszem lub prokuratorem.