Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo przechowywać zużyte opony przed ich oddaniem?

Jak prawidłowo przechowywać zużyte opony przed ich oddaniem?

Zużyte opony są problemem, z którym każdy kierowca musi się zmierzyć. Nie można ich wyrzucać na śmietnik ani pozostawiać w przydomowym ogródku, gdyż stanowią zagrożenie dla środowiska. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać stare opony przed ich oddaniem do punktu recyklingu. W poniższym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Przeczytaj również: Nowoczesne technologie w budowie sieci gazowych - jak zmieniają branżę?

Dlaczego warto przechowywać opony w odpowiednich warunkach?

Przechowywanie opon bezpośrednio przed odbiorem zużytych opon na Śląsku jest ważne zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Niewłaściwie przechowywane opony mogą ulec dalszemu uszkodzeniu, co utrudnia ich przetworzenie na nowe produkty. Ponadto, mogą one przyczynić się do powstawania pożarów oraz zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych szkodliwymi substancjami. Dlatego warto zadbać o to, aby stare opony były przechowywane w sposób bezpieczny dla nas i środowiska.

Przeczytaj również: Energooszczędne oświetlenie - jakie będzie najlepsze?

Odpowiednie miejsce przechowywania

Miejsce przechowywania zużytych opon powinno być suche, zacienione i dobrze wentylowane. Nie należy trzymać ich na zewnątrz, gdyż promieniowanie UV może przyczynić się do pogorszenia stanu opon, a deszcz i śnieg mogą spowodować ich zamoczenie. Opony nie powinny być przechowywane w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy piece, gdyż wysoka temperatura może wpłynąć na ich właściwości fizyczne. Warto również unikać przechowywania opon w miejscach narażonych na działanie substancji chemicznych, takich jak benzyna czy oleje.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości rekultywacji terenów po wycince lasów?

Sposób ułożenia opon

Sposób ułożenia opon ma znaczenie dla ich dalszego przetworzenia. Najlepiej jest układać je pionowo, jedna na drugiej, co pozwala na minimalizowanie nacisku na dolne opony oraz zapobiega ich odkształcaniu. W przypadku opon z felgami, warto zdjąć je przed przechowywaniem, aby ułatwić proces recyklingu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można je przechowywać razem z felgami, ale warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu metalowych części przed korozją.

Zabezpieczenie przed szkodnikami

Ważnym aspektem przechowywania zużytych opon jest zabezpieczenie ich przed szkodnikami, takimi jak gryzonie czy owady. Opony mogą stanowić dla nich idealne schronienie, co może prowadzić do powstawania szkód w ich strukturze. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w specjalne pokrowce na opony, które zabezpieczą je przed dostępem szkodników. Alternatywnie, można przechowywać opony w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie dostęp dla gryzoni czy owadów będzie utrudniony.