Artykuł sponsorowany

Jak działają rurki wskaźnikowe?

Jak działają rurki wskaźnikowe?

Rurki wskaźnikowe to niezawodne i precyzyjne narzędzia stosowane w wielu gałęziach przemysłu do monitorowania i kontroli różnorodnych procesów. Wbrew pozorom, ich zasada działania jest stosunkowo prosta, a ich wszechstronność sprawia, że są one niezastąpione w wielu zastosowaniach. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działają rurki wskaźnikowe, jakie są ich główne typy oraz w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Zasada działania rurki wskaźnikowej

Podstawowym zadaniem rurki wskaźnikowej jest pomiar przepływu cieczy lub gazów w rurociągach. Rurka wskaźnikowa składa się z przezroczystego cylindra, w którym umieszczony jest pływak. Pływak ten unosi się na powierzchni cieczy lub gazu, a jego wysokość jest proporcjonalna do szybkości przepływu medium. W miarę wzrostu przepływu, pływak unoszący się na strumieniu cieczy lub gazu podnosi się wyżej, co pozwala na odczytanie wartości przepływu na skali umieszczonej na rurce.

Główne typy rurek wskaźnikowych

Rurki wskaźnikowe można podzielić na kilka głównych typów, w zależności od zastosowania i konstrukcji. Pierwszym z nich są rurki rotametrowe, które wykorzystują pływak o specjalnym kształcie, umożliwiającym jego obrót wokół własnej osi. Dzięki temu pływak nie zacina się i nie wpływa na pomiar przepływu. Kolejnym rodzajem są rurki wskaźnikowe ze stożkowym pływakiem, który porusza się w górę i w dół w miarę zmiany przepływu medium. W tego typu rurkach skala pomiarowa jest umieszczona na zewnętrznej powierzchni cylindra. Istnieją także rurki wskaźnikowe z pływakiem kulistym oraz rurki wskaźnikowe z pływakiem magnetycznym, który pozwala na zdalny odczyt wartości przepływu.

Zastosowanie rurek wskaźnikowych w różnych branżach

Rurki wskaźnikowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są one szczególnie przydatne tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola przepływu cieczy lub gazów, np. w przemyśle chemicznym, petrochemicznym czy farmaceutycznym. Rurki te stosuje się również w energetyce, przemyśle spożywczym, czy wodociągach i kanalizacji. Dzięki swojej prostocie i niezawodności, rurki wskaźnikowe są często wykorzystywane również w laboratoriach badawczych oraz w procesach kontrolnych na różnych etapach produkcji.