Artykuł sponsorowany

Jak działa drukarka termiczna do etykiet?

Jak działa drukarka termiczna do etykiet?

Drukarki termiczne do etykiet są coraz bardziej popularne zarówno w firmach, jak i w domach. Dzięki swojej wydajności, szybkości i niskim kosztom eksploatacji, stają się one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych drukarek atramentowych czy laserowych. W artykule przedstawiamy zasadę działania drukarek termicznych oraz ich zalety i zastosowania.

Zasada działania drukarek termicznych

Drukarki termiczne do etykiet wykorzystują technologię druku cieplnego, która polega na przekształcaniu energii cieplnej w obraz. W głowicy drukującej znajdują się specjalne rezystory, które pod wpływem prądu elektrycznego generują ciepło. Następnie ciepło to jest przekazywane na papier termiczny lub folię termotransferową, powodując zmianę koloru materiału w miejscach nagrzanych. W ten sposób tworzony jest obraz na etykiecie.

Jakie są rodzaje drukarek termicznych?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje drukarek termicznych do etykiet, tzn. drukarki termiczne bezpośrednie oraz drukarki termotransferowe. Drukarki termiczne bezpośrednie wykorzystują papier termiczny, który pod wpływem ciepła zmienia kolor. Są one szybkie i energooszczędne, ale druk jest mniej trwały niż w przypadku drukarek termotransferowych. Drukarki termotransferowe natomiast stosują folię barwiącą, która pod wpływem ciepła przenosi się na etykietę. Druk jest bardziej trwały, ale wymaga użycia dodatkowego materiału - folii termotransferowej.

Jakie są zalety i zastosowania drukarek termicznych?

Drukarki termiczne do etykiet mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi drukarkami atramentowymi czy laserowymi. Po pierwsze, są one szybsze. Czas druku jednej etykiety może być nawet kilka razy krótszy niż w przypadku drukarek atramentowych. Po drugie, koszty eksploatacji są niższe. Nie ma potrzeby wymiany tuszy czy tonerów, a jedynym materiałem eksploatacyjnym jest papier termiczny lub folia termotransferowa. Po trzecie, drukarki termiczne są bardziej niezawodne, gdyż nie posiadają ruchomych części mechanicznych.

Drukarki termiczne do etykiet znajdują zastosowanie w wielu branżach i sektorach gospodarki. Są wykorzystywane m.in. w logistyce, handlu, przemyśle, służbie zdrowia czy gastronomii. Dzięki swojej wydajności i szybkości, świetnie sprawdzają się do drukowania etykiet z kodami kreskowymi, cenami, datami ważności czy informacjami o produkcie. W zależności od potrzeb użytkownika, można wybrać drukarkę termiczną o różnych rozdzielczościach druku oraz obsługującą różne formaty etykiet.