Artykuł sponsorowany

Ile czasu trwa wykonanie protezy oka?

Ile czasu trwa wykonanie protezy oka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu zajmuje wykonanie protezy oka? Proteza oka to specjalistyczne urządzenie medyczne, które może zastąpić utracone oko i przywrócić pacjentowi pewną estetykę oraz funkcjonalność. Proces tworzenia protezy oka jest skomplikowany i wymaga precyzji oraz doświadczenia ze strony specjalisty. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego procesu i czasu jego trwania.

Przeczytaj również: Jakie zęby sztuczne najbardziej przypominają prawdziwe zęby?

Jak przebiega proces tworzenia protezy oka?

Pierwszym etapem w procesie tworzenia protezy oka jest konsultacja z lekarzem okulistą, który oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje, czy proteza oka jest odpowiednim rozwiązaniem. Następnie pacjent zostaje skierowany do specjalisty protetyki ocznej, który dokładnie zbada oko i pobierze miękką formę gipsową z tylnej części gałki ocznej. Na podstawie tego odlewu specjalista wykonuje szkic protezy, który następnie zostaje przekształcony w model 3D. Ten model jest używany do stworzenia indywidualnej protezy oka we Wrocławiu lub innym mieście, w zależności od miejsca zamieszkania pacjenta.

Protezy oka są wykonywane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb pacjenta i zaleceń specjalisty. Najczęściej stosowanym materiałem jest akryl medyczny, który jest lekki, trwały i hipoalergiczny. Inne materiały, które mogą być używane do wykonania protezy oka, to szkło oraz silikon. Wybór odpowiedniego materiału zależy od wielu czynników, takich jak komfort noszenia, wygląd estetyczny oraz koszt. Specjalista protetyki ocznej dobierze najlepszy materiał dla danego pacjenta, biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty.

Czy istnieją różne rodzaje protez oka?

Tak, istnieje kilka rodzajów protez oka, które różnią się między sobą funkcjonalnością oraz wyglądem. Pierwszym typem są protezy całkowite, które zastępują całą gałkę oczną. Drugim typem są protezy częściowe, które mają na celu uzupełnienie brakującej części oka, np. tęczówki czy źrenicy. Protezy oka mogą być także wykonywane na zamówienie, co pozwala na uzyskanie idealnego dopasowania do kształtu i koloru drugiego oka pacjenta. Warto dodać, że istnieją również protezy tymczasowe, które stosuje się bezpośrednio po operacji usunięcia gałki ocznej, aby umożliwić pacjentowi adaptację do nowej sytuacji.