Artykuł sponsorowany

Czy montaż pompy ciepła zawsze się opłaca?

Czy montaż pompy ciepła zawsze się opłaca?

W dobie rosnących cen energii oraz dbałości o środowisko naturalne, coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania. Pompy ciepła zdobywają na popularności. Czy jednak montaż pompy ciepła zawsze się opłaca? 

Przeczytaj również: Koszty instalacji pomp ciepła. Co musisz wiedzieć?

Koszty inwestycji i eksploatacji

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na wykorzystanie energii z otoczenia do ogrzewania budynków. Ich montaż może być dość kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o modele gruntowe czy wodne. Koszty te można jednak zrekompensować niższymi rachunkami za energię oraz możliwością uzyskania dotacji na instalację takiego systemu. Warto również pamiętać, że pompy ciepła są stosunkowo tanie w eksploatacji – ich koszty serwisowania są niewielkie, a żywotność urządzeń wynosi nawet 20 lat. 

Przeczytaj również: Jakie znaczenie mają prawidłowo wykonane odwierty pod pompy ciepła?

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od źródła energii, z którego korzystają. Najpopularniejsze są pompy powietrzne, które czerpią energię z powietrza. Są one stosunkowo tanie w montażu i mogą być instalowane praktycznie wszędzie. Inne rodzaje pomp ciepła to pompy gruntowe oraz wodne, które wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie lub wodzie. Montaż tych urządzeń jest bardziej skomplikowany i kosztowny, ale ich efektywność jest również wyższa

Współczynnik efektywności energetycznej

Kluczowym parametrem wpływającym na opłacalność montażu pompy ciepła jest jej współczynnik efektywności energetycznej (COP). Im wyższy współczynnik COP, tym większa ilość energii uzyskana z otoczenia w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Wartości COP dla pomp powietrznych wahają się między 3 a 4, co oznacza, że za każde zużyte kWh energii elektrycznej uzyskujemy 3 do 4 kWh energii cieplnej. Dla pomp gruntowych i wodnych współczynniki COP są jeszcze wyższe, sięgając nawet wartości 5. 

Czynniki wpływające na opłacalność montażu

Oczywiście, nie tylko koszty inwestycji i eksploatacji oraz rodzaj pompy ciepła w Środzie Śląskiej wpływają na to, czy montaż takiego urządzenia się opłaca. Warto również wziąć pod uwagę lokalne warunki klimatyczne, jakość izolacji budynku oraz indywidualne potrzeby energetyczne. W przypadku Środy Śląskiej, gdzie zimy są stosunkowo łagodne, montaż pompy ciepła może być bardziej opłacalny niż w innych regionach Polski. Ponadto, dobrze ocieplony budynek pozwoli na wykorzystanie mniejszej mocy pompy ciepła, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.